• Kilka słów o SP3

jest usytuowana w centrum miasta przy ulicy Tadeusza Kościuszki 30. Jest jedną z dwóch szkół na terenie miasta, w których funkcjonują oddziały integracyjne. W pobliżu szkoły znajdują się takie ważne instytucje jak: Urząd Miasta, Miejski Dom Kultury, Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji, Poczta, Policja.

Budynek szkoły wzniesiono w latach pięćdziesiątych.

Trzypiętrowy gmach w kształcie litery L, w którym mieściło się liceum i szkoła podstawowa, wyglądał imponująco. Jak na owe czasy był to budynek nowoczesny, posiadający wszystkie niezbędne pracownie szkolne oraz dużą salę gimnastyczną. Pierwsi uczniowie przekroczyli progi naszej szkoły w 1952 roku. W ciągu ponad półwiecza miały tu siedzibę szkoły dla dzieci, dorosłych, także przedszkole, ale zawsze gospodarzem była Szkoła Podstawowa nr 3. Swój numer „3” szkoła otrzymała w 1964 roku.

Do końca lat 80-tych „trójka” była największą szkołą w mieście.

Liczba uczniów 1100 do 1400 była niewspółmiernie duża do ilości sal lekcyjnych. Szkoła pracowała więc sześć dni w tygodniu na dwie zmiany, od 8.00 do 18.45.

• Z początkiem lat 90-tych rozpoczął się jeden z najlepszych okresów w historii szkoły.

W związku z przeniesieniem Liceum Ogólnokształcącego do nowego budynku szkoła zyskała większą liczbę sal. Wreszcie dzieci mogły uczyć się na jedną zmianę, a klasy młodsze miały II piętro tylko dla siebie. Na III piętrze, z połączenia dwóch narożnych sal, powstała piękna aula, w której mogły odtąd odbywać się wszelkiego rodzaju uroczystości szkolne, koncerty, wystawy, posiedzenia rad pedagogicznych, konferencje nauczycieli z rejonu, konkursy przedmiotowe, a także spotkania dyrektorów szkół.

W 2000 roku nasza szkoła przyjęła imię Tadeusza Kościuszki, a jej pełna nazwa brzmi „Szkoła Podstawowa z Oddziałami Integracyjnymi Nr 3 im. Tadeusza Kościuszki w Myszkowie”.

W trosce o tożsamość szkoły jej społeczność zadbała o zakup sztandaru, wypracowała ceremoniał, a dzień 24 marca każdego roku jest obchodzony jako Święto Szkoły.

• Placówka nasza nigdy nie zatrzymała się w miejscu, lecz ciągle dokonywał i dokonuje się jej rozwój.

Nauczyciele zatrudnieni w szkole posiadają pełne kwalifikacje wymagane na danym stanowisku. Doskonalą się podnosząc swoje kwalifikacje na studiach podyplomowych, kursach kwalifikacyjnych oraz podnoszą swoje umiejętności zawodowe, biorąc udział w różnorodnych wewnętrznych i zewnętrznych formach doskonalenia zawodowego. Nauczyciele w naszej szkole szczególnie dbają o rozwój swoich uczniów, stosując nowoczesne metody i formy pracy. Dbają o to, aby prowadzone przez nich zajęcia były atrakcyjne dla uczniów.

Zgodnie z mottem szkoły „Człowiek najwyższą wartością, największym dobrem”

staramy się tworzyć dla młodego człowieka środowisko niepowtarzalne, oparte na poczuciu bezpieczeństwa i wiary we własne siły. Nasi Wychowankowie osiągają liczne sukcesy w konkursach i są bardzo dobrze przygotowani do kontynuowania nauki na wyższych szczeblach.